Haber

Türkiye’ye F-16 satışları ABD’yi ikiye böldü: Sıcak bakıyoruz / sıcak bakmıyoruz

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Parti’den Michael McCaul, bu açıklamayı ulusal güvenlik konularında yayın yapan NatSec Daily gazetesine yapmış ve daha önce F’nin satışına karşı çıktığı için değerli bir gelişme olarak değerlendirilmişti. -16s Ankara’ya.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi ve Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin dört başkanının onay vermesi durumunda Türkiye’ye 20 milyar ABD doları değerindeki F-16 satışı olasılığının büyük ölçüde artacağı belirtiliyor.

Kongre ve Senato’daki komite üyelerinin bu satışa hala karşı çıktığını kaydeden McCaul, İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasının ardından Türkiye’nin de F-16 sevkiyatına onay verebileceğini belirtti.

McCaul, “Seçimi kim kazanırsa kazansın İsveç’in NATO üyeliğinin tanınacağına dair güvence aldık.”söz konusu.

Kongredeki iki komite nihayet F-35 uçaklarının Yunanistan’a satışını ve F-16 uçaklarının modernizasyonunu onayladı.

DEMOKRAT BAŞKAN ŞARTLAR İSTİYOR

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Demokrat Başkanı Gregory Meeks, F-16’ların McCaul’dan satışı için daha fazla koşul öne sürdü. “Ankara’nın seçimler bittikten sonra Atina’ya yönelik saldırganlığına son vermesi gerekiyor”söylenmiş.

Meeks, “Şu an itibariyle Türkiye’ye F-16 satışını desteklemiyorum. Önce seçimlerin bitmesini bekliyorum sonra Türkiye’nin adım atmasını görmem gerekiyor. Önlem alınmazsa karşıyım. İsveç’in engellenmesi” görmek istemediğim eylemlerden biri, başka sorunlar da var.”ifadesini kullandı.

DEMOKRATİK’İN TALEPLERİ KABUL EDİLEMEZ

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez daha da ileri giderek Erdoğan’ın ABD’nin F-16 satmasına izin vermeden önce dış politikada köklü değişiklikler yapması gerektiğini belirtti.

Menendez, İsveç’in üyeliğine onay vermesinin yanı sıra, Ankara’nın Atina’ya yönelik saldırgan tutumundan vazgeçmesini, Ermenistan’a karşı Azerbaycan’a verdiği desteği sonlandırmasını, gazetecileri ve muhalifleri serbest bırakmasını şart olarak ileri sürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu