Haber

Pakistan’da genel seçim tarihi belli oldu

Pakistan’da parlamentonun dağılmasının ardından Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Pakistan Seçim Komisyonu, daha önce 11 Şubat 2024’te yapılacağı açıklanan genel seçimlerin 8 Şubat 2024’te yapılması konusunda anlaşmaya vardı.

Pakistan’da genel seçimlerin tarihi açıklandı. Pakistan’da parlamentonun 9 Ağustos’ta dağılmasının ardından Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Pakistan Seçim Komisyonu Başkanı Sikandar Sultan Raja ve beraberindeki heyet bir araya gelerek, daha önce 11 Şubat’ta yapılacağı açıklanan genel seçimlerin yapılması konusunda mutabakata vardı. Pakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, seçim tarihinin oybirliğiyle alındığı belirtildi.

Seçim tarihi yarın Yargıtay’a bildirilecek

Pakistan Seçim Komisyonu’nun genel seçimlerin 11 Şubat’ta yapılması yönündeki dilekçesini Yüksek Mahkeme’ye sunmasının ardından Yüksek Mahkeme, Pakistan Seçim Komisyonu’nun Başkan Alvi ile istişarede bulunmasına karar verdi. Başkan Alvi ile Pakistan Seçim Kurulu arasındaki uzlaşma yarın Yüksek Mahkeme’ye bildirilecek.

Başbakan Şerif parlamentoyu feshetti

Pakistan’da Başbakan Şahbaz Şerif, genel seçimler öncesinde 9 Ağustos’ta parlamentoyu feshetti. Anayasaya göre seçimlerin 90 gün içinde yapılması gerekirken, son nüfus sayımından sonra seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesi için daha uzun bir süreye ihtiyaç olduğu belirtildi. Anwaarul Hak Kakar, genel seçimlere kadar geçici hükümetin başbakanıydı. – İSLAMABAD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu