Haber

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen DYK ortak sınavı ilk kez dijital ortamda yapılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Destekleme ve Yetiştirme Kursları Ortak Sınavı’nın (DYK) ilk kez dijital ortamda yapıldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, öğrencilerin derslerde kazandıkları kazanımları pekiştirmelerine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen DYK’lar ortak sınavı ilk kez online olarak uygulanacak.

Öğrencilere bireyselleştirilmiş eğitim ve öğretmenlere öğrencilerini takip etme olanağı sağlamak amacıyla kurulan Öğrenci Öğretmen Destek Sistemi (ÖDS) ile DYK birinci dönem ortak sınavı bu sabah saat 09:00’da başladı. Öğrencilerin kendi okullarında yapacakları sınav saat 15.30’da sona erecek.

81 ilden kurslara devam eden 6, 7, 8, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin katıldığı sınav 1605 okulda yapılıyor.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlığın eğitimde dijitalleşme konusundaki tecrübesini her geçen gün artırdığına işaret ederek, DYK ortak sınavının online olarak gerçekleştirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hayata geçirdikleri projelerle eğitimdeki tüm paydaşların dijital teknolojileri kullanma becerilerini ve akademik başarılarını artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Özer, şöyle konuştu:

“Eğitim alanında geniş çaplı bir dijitalleşme çalışması yürütüyoruz. Bu kapsamda ÖDS’de Destekleme ve Yetiştirme Kursları modülü açtık. Şimdi bunu daha da geliştirdik ve DYK değerleme sınavlarını DYK üzerinden yapmaya başladık. Bugün ilk dönem DYK ortak sınavı dijital ortamda ilk kez gerçekleştirilecek.“Sınavlarda geri bildirim öğrenme açısından değerli bir unsurdur. Öğrencilerimiz sınav bitiminde sonuçlarına anında ulaşarak kendilerini değerlendirme fırsatı bulacaklardır.”

Bakan Özer, geçen yıl mayıs ayında gerçekleştirilen Öğrenci Başarı İzleme Anketi’nin bu yıl ÖDS üzerinden gerçekleştirileceğini de belirtti.

haber-derinkuyu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu