Ekonomi

Merkez bankalarının dijital paraya ilgisi arttı

Türkiye’nin blockchain’e adaptasyonu için yol gösterici olmayı hedefleyen “KPMG Perspektifinden Web3” raporu, blockchain teknolojisi ile dijital ve kripto para birimlerinin ortaya çıkmasının son yıllarda finans kurumlarını ve risk sermayedarlarını bu yeni alana çektiğini gösteriyor.

Dijital para birimlerinin artan popülaritesine değinilen rapor, bu gelişmenin merkez bankalarının dikkatini çektiğini, birçok ülkenin bu alanda daha aktif hale geldiğini ve CBCD’lerin (merkez bankası dijital para birimleri) ön plana çıktığını gösteriyor.

KP LAw Kurucu Ortağı Av. Onur Küçük, “Bugün, blockchain ve yapay zeka gibi yeni teknolojilerin yükselişi ve paylaşım ekonomisi gibi yeni ekonomik sistemlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, finans ve ticaretin geleceği yenilikçi yeni para biçimleriyle şekillenecek. CBDC’ler ve stablecoin’ler, değer alışverişi yapma ve zenginliği ölçme şeklimizi değiştirebilecek en umut verici yeni dijital para birimi biçimlerinin ortasındalar. CBDC’lerin ve stablecoin’lerin yakın gelecekte Türkiye’de daha fazla ilgi çekmesi bekleniyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu